Europrajd 2022: Nemojte se držati za ruke


Beograd Prajd je za goste pripremio uputstva, predostrožnosti radi, kako da se ponašaju dok su u Beogradu i kuda da se kreću.

Uputstvo je obimno i detaljno, izuzetno korisno, i u njemu su tačno i lepo opisani Beograd i njegov odnos prema LGBT+ zajednici i Europrajdu. Saradnja sa policijom, i poštovanje prema njoj, naročito su istaknuti.

“Izbegavajte da kažete taksisti zašto ste u Beogradu“, jedna je od prvih preporuka.

Zatim: “Ako ste u grupi ljudi, nemojte da promenite ponašanje samo zato što se u osećate bezbedno. Nemojte se držati za ruke, ljubiti ili izražavati naklonost na ulici ili javnom mestu, osim kada ste na događaju Prajda. Preporučujemo da nosite neutralnu, običnu odeću kada se krećete gradom. Ako želite da nosite boju za lice na paradi ili događaje, nanesite je tek kada stignete na događaj i uklonite je pre nego što odete. Čak i torba sa motom ponosa može da vas učini metom. Ponesite običnu torbu za nošenje vaših osnovnih stvari.“

ČITAJTE:  Optimist magazin proslavlja 13. rođendan: Budućnost pod znakom pitanja

“Sve incidente mržnje prijavite policiji, a takođe i Beograd Prajd-u.“

“Ponašajte se s poštovanjem prema policiji, oni su na dužnosti i tu su radi vaše zaštite“ naglašava se u uputstvu. “Oni mogu izgledati zastrašujuće i neprijateljski, nemojte da vas to odvrati. Verujte njihovom profesionalizmu. Ne svađajte se sa policijom bez obzira na sve.“

Takođe i: “Ne pokušavajte da priđete demonstrantima protiv ponosa i da se s njima raspravljate, svađate ili raspravljate. To može biti opasno. U hitnim slučajevima, policija će možda morati da evakuiše ljude na bezbednu lokaciju. Uvek se pridržavajte saveta policije i ne pokušavajte da odete ako policija/organizatori kažu da nije bezbedno.“

Beograd nema visok nivo uličnog kriminala, ocenjeno je u uputstvu, a učesnici se upozoravaju samo na džeparenje koje je na nižem nivou nego u drugim prestonicama Evrope, i kao najveća opasnost se izdvajaju “Huligani i tvrdokorni navijači“, s tim što “lokalna policija ima iskustva s njima“.

ČITAJTE:  Melanija Tramp ugostila konzervativne LGBT osobe

Ocenjeno je i da je “poslednjih godina zabeležen značajan napredak u stavovima javnosti o LGBTI+ zajednici u Srbiji. Ana Brnabić je 2017. godine imenovana za premijerku Srbije, čime je postala prva žena i prva gej osoba na toj funkciji.“

“Već osam godina za redom, bili smo domaćini sigurnih beogradskih Prajd-a. Nameravamo da tako i ostane“, zaključuju organizatori.

Izvor: Vreme


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

One comment

  1. imali ste osam godina šetnju, ali jok, vi ste hteli Europrajd, pa ćete sada izgubiti i to malo što ste imali.Grandomanija je gadna stvar, trebalo je najpre promisliti da li je Beograd u stanju da organizuje ne homoseksualni, nego bilo kakav drugi skup od evropskog značaja? Po meni, on nije u stanju ništa smisleno da organizuje, nema kapacitete, nema ljudi, svi koji su nešto vredeli su već pobegli glavom bez obzira iz tog i takvog Beograda…To je posledica tridesetogodišnje mitomanije o Kosovu, bla, bla bla…a u suštini i ono i sve ostalo je odavno izgubljeno…Umesto dosadnog i antigej Beograda, bolje da su organizaciju Europrajda dodelili nekom drugom gradu u Evropi, jer Beograd ni to , ni bilo šta drugo ne ume i ne može da organizuje…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.