Ma­đar­ska pri­pre­ma još stro­ži za­kon pro­tiv LGBT oso­ba


Vla­da oče­ku­je že­sto­ke na­ci­o­nal­ne i evrop­ske de­ba­te o no­vim pred­lo­zi­ma, ali iz vla­da­ju­ćeg Fi­de­sa po­ru­ču­ju: Klo­ni­te se na­še de­ce jer će bi­ti ne­vo­lja.

Su­de­ći pre­ma na­ja­va­ma iz vla­da­ju­će stran­ke Fi­des, Ma­đar­ska će usko­ro do­bi­ti još stro­ži za­kon o „za­šti­ti de­ce”, od onog či­je je usva­ja­nje u na­ci­o­nal­nom par­la­men­tu pre dve go­di­ne iza­zva­lo oštre re­ak­ci­je u Evrop­skoj uni­ji. Evrop­ska ko­mi­si­ja i Sud prav­de okva­li­fi­ko­va­li su taj za­kon kao ugro­ža­va­nje ljud­skih pra­va pri­pad­ni­ka LGBT po­pu­la­ci­je. Za­bra­nu da se u ško­la­ma ob­ja­šnja­va ho­mo­sek­su­al­nost Evrop­ska ko­mi­si­ja vi­di kao opa­snost da mla­di ko­ji pri­pa­da­ju toj po­pu­la­ci­ji bu­du fi­zič­ki mal­tre­ti­ra­ni od svo­jih vr­šnja­ka ne­u­pu­će­nih u pri­ro­du nji­ho­ve lič­no­sti.

Me­đu­tim, upo­zo­re­nja iz Bri­se­la ni­su uro­di­la plo­dom, pa je Fi­des 2021. go­di­ne usvo­jio kon­tro­verz­ne za­kon­ske amand­ma­ne, ko­ji po­ve­zu­ju ho­mo­sek­su­al­nost i tran­srod­nost s pe­do­fi­li­jom. Za­ko­nom je za­bra­nje­no i sa­mo po­mi­nja­nje LGBT pro­ble­ma­ti­ke u ško­la­ma i deč­jim TV pro­gra­mi­ma, s obra­zlo­že­njem da je reč o za­šti­ti de­ce od „rod­ne pro­pa­gan­de”. Ta­da je i ma­đar­ski di­rek­tor Am­ne­sti in­ter­ne­še­ne­la Da­vid Vig osu­dio amand­ma­ne.

„Usva­ja­nje ovih amand­ma­na na za­kon ko­jim se že­li su­zbi­ti zlo­sta­vlja­nje de­ce či­ni se kao na­me­ran po­ku­šaj ma­đar­ske vla­de da spo­ji pe­do­fi­li­ju s LGBT oso­ba­ma”, ci­ti­rao je „Gar­di­jan” nje­go­ve ko­men­ta­re.

ČITAJTE:  Tužilaštvo odbacilo prijavu za policijsku brutalnost nad Andrejem Obradovićem

U ma­đar­skoj jav­no­sti ovaj prav­ni akt je po­znat kao „za­kon pro­tiv pe­do­fi­li­je”, ko­ji iz­me­đu osta­log za­bra­nju­je „pro­mo­vi­sa­nje” ho­mo­sek­su­al­no­sti i te­ma­ti­ke u ve­zi s pro­me­nom po­la pred ma­lo­let­ni­ci­ma. Evrop­ska ko­mi­si­ja je sre­di­nom pro­šle go­di­ne tu­ži­la Ma­đar­sku Evrop­skom su­du prav­de zbog za­bra­ne iz­la­ga­nja LGBT pro­ble­ma­ti­ke mla­đi­ma od 18 go­di­na. U tu­žbi je na­ve­de­no da ma­đar­ska vla­da „dis­kri­mi­ni­še lju­de na osno­vu nji­ho­ve sek­su­al­ne ori­jen­ta­ci­je i rod­nog iden­ti­te­ta”.

„Komisija sma­tra da za­kon kr­ši osnov­na pra­va po­je­di­na­ca (po­seb­no LGBT oso­ba), kao i vred­no­sti EU. Evrop­ski sud prav­de mo­že iz­re­ći pe­na­le i nov­ča­ne ka­zne uko­li­ko se nje­go­ve od­lu­ke ne po­štu­ju”, na­ve­la je EK u svom sa­op­šte­nju.

Pret­hod­no je tim eks­pe­ra­ta za ljud­ska pra­va Sa­ve­ta Evro­pe ana­li­zi­rao amand­ma­ne u ma­đar­skom za­ko­no­dav­stvu ko­ji se od­no­se na pro­gra­me sek­su­al­nog obra­zo­va­nja u ško­la­ma i pre­zen­to­va­nje sa­dr­ža­ja u me­di­ji­ma i za­klju­čio da su dis­kri­mi­na­tiv­ni i da na­ru­ša­va­ju me­đu­na­rod­ne stan­dar­de u obla­sti ljud­skih pra­va. Na osno­vu to­ga, ustav­no­prav­ni struč­nja­ci iz Ve­ne­ci­jan­ske ko­mi­si­je za­klju­či­li su da su amand­ma­ni „su­prot­ni oba­ve­zi Ma­đar­ske da osi­gu­ra da obra­zov­ni si­stem pru­ži de­ci objek­tiv­ne i ne­pri­stra­sne in­for­ma­ci­je o rod­nom iden­ti­te­tu i sek­su­al­noj ori­jen­ta­ci­ji”. Iz­me­ne do­pri­no­se stva­ra­nju pre­te­ćeg okru­že­nja u ko­jem mla­di iz LGBT po­pu­la­ci­je mo­gu bi­ti iz­lo­že­ni mal­tre­ti­ra­nju i uz­ne­mi­ra­va­nju, do­da­je se u sa­op­šte­nju. Struč­nja­ci su iz­ra­zi­li i ža­lje­nje što su re­for­me za­ko­na usvo­je­ne „na br­zi­nu i bez kon­sul­ta­ci­ja s ci­vil­nim dru­štvom i opo­zi­ci­jom”.

ČITAJTE:  Prvi transrodni fudbalski klub debitovao u španskoj ligi

Re­ak­ci­ja Vik­to­ra Or­ba­na na­kon što je Ma­đar­ska za­vr­ši­la na su­du bi­la je bur­na. „Ovo je le­ga­li­zo­va­no hu­li­gan­stvo. Stav Evrop­ske ko­mi­si­je je sra­mo­tan”, ka­zao je ta­da ma­đar­ski pre­mi­jer za dr­žav­ni ra­dio i po­no­vio da Ma­đar­ska ne­će do­pu­sti­ti LGBT ak­ti­vi­sti­ma da „mar­ši­ra­ju” po ško­la­ma, jer su, ka­ko je re­kao, „no­si­o­ci sek­su­al­ne pro­pa­gan­de”.

Ovaj za­kon je bio i je­dan od raz­lo­ga da Evrop­ska ko­mi­si­ja us­kra­ti Ma­đar­skoj ko­ri­šće­nje sred­sta­va iz svo­jih fon­do­va, što je te­ško po­go­di­lo bu­džet ove ze­mlje. Ni­je po­mo­gla ni ma­đar­ska žal­ba Evrop­skom su­du prav­de, pa u Bu­dim­pe­štu do da­nas ni­je sti­gao no­vac ko­ji je bio pred­vi­đen za Ma­đar­sku.

Iako se oče­ki­va­lo da pre­mi­jer Or­ban, su­o­čen sa manj­kom bu­džet­skih sred­sta­va, na­pra­vi iz­ve­sne ustup­ke kad je reč o spor­nom za­ko­nu, on se na pri­lič­no oštar na­čin osvr­nuo i na to pi­ta­nje u svom ne­dav­nom go­vo­ru o sta­nju na­ci­je.

ČITAJTE:  Jugoslavija: Vreme kada je „protivprirodni blud“ vodio iza rešetaka

„Ni­je nas bri­ga što je svet po­lu­deo. Ne za­ni­ma­ju nas od­boj­ni hi­ro­vi ne­kih lju­di. Ni­je nas bri­ga što Bri­sel ko­ri­sti pri­li­ku da oprav­da i ob­ja­sni neo­bja­šnji­vo. Ovo je Ma­đar­ska! I tu tre­ba da bu­de naj­stro­ži si­stem za­šti­te de­ce u Evro­pi”, re­kao je.

Ne­ko­li­ko da­na na­kon to­ga, po­sle vi­še­dnev­nog sa­stan­ka po­sla­ni­ka Fi­de­sa, Ma­te Ko­čiš, šef po­sla­nič­kog klu­ba te stran­ke, po­tvr­dio je da nji­ho­vi prav­ni­ci za­i­sta ra­de na iz­ra­di još stro­žeg za­ko­na. Pre­ma Ko­či­šu, „na­sil­na rod­na pro­pa­gan­da ugro­ža­va ma­đar­sku de­cu, a pra­vo ro­di­te­lja da za­šti­te svo­ju de­cu tre­ba da bu­de pri­o­ri­tet”. Na­gla­sio je da, pre­ma sta­vu Fi­de­sa, za­šti­ti de­ce mo­ra­ju bi­ti da­te za­kon­ske ga­ran­ci­je „ko­je fil­tri­ra­ju i is­klju­ču­ju ove po­ja­ve”. Ujed­no je pri­znao da vla­da oče­ku­je že­sto­ke na­ci­o­nal­ne i evrop­ske de­ba­te o no­vim pred­lo­zi­ma Fi­de­sa. „Klo­ni­te se na­še de­ce jer će bi­ti ne­vo­lja”, upo­zo­rio je Ko­čiš.

Izvor: Politika


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.