Vlada očekuje žestoke nacionalne i evropske debate o novim predlozima, ali iz vladajućeg Fidesa poručuju: Klonite se naše dece jer će biti nevolja.
Sudeći prema najavama iz vladajuće stranke Fides, Mađarska će uskoro dobiti još stroži zakon o „zaštiti dece”, od onog čije je usvajanje u nacionalnom parlamentu pre dve godine izazvalo oštre reakcije u Evropskoj uniji. Evropska komisija i Sud pravde okvalifikovali su taj zakon kao ugrožavanje ljudskih prava pripadnika LGBT populacije. Zabranu da se u školama objašnjava homoseksualnost Evropska komisija vidi kao opasnost da mladi koji pripadaju toj populaciji budu fizički maltretirani od svojih vršnjaka neupućenih u prirodu njihove ličnosti.
Međutim, upozorenja iz Brisela nisu urodila plodom, pa je Fides 2021. godine usvojio kontroverzne zakonske amandmane, koji povezuju homoseksualnost i transrodnost s pedofilijom. Zakonom je zabranjeno i samo pominjanje LGBT problematike u školama i dečjim TV programima, s obrazloženjem da je reč o zaštiti dece od „rodne propagande”. Tada je i mađarski direktor Amnesti internešenela David Vig osudio amandmane.
„Usvajanje ovih amandmana na zakon kojim se želi suzbiti zlostavljanje dece čini se kao nameran pokušaj mađarske vlade da spoji pedofiliju s LGBT osobama”, citirao je „Gardijan” njegove komentare.
U mađarskoj javnosti ovaj pravni akt je poznat kao „zakon protiv pedofilije”, koji između ostalog zabranjuje „promovisanje” homoseksualnosti i tematike u vezi s promenom pola pred maloletnicima. Evropska komisija je sredinom prošle godine tužila Mađarsku Evropskom sudu pravde zbog zabrane izlaganja LGBT problematike mlađima od 18 godina. U tužbi je navedeno da mađarska vlada „diskriminiše ljude na osnovu njihove seksualne orijentacije i rodnog identiteta”.
„Komisija smatra da zakon krši osnovna prava pojedinaca (posebno LGBT osoba), kao i vrednosti EU. Evropski sud pravde može izreći penale i novčane kazne ukoliko se njegove odluke ne poštuju”, navela je EK u svom saopštenju.
Prethodno je tim eksperata za ljudska prava Saveta Evrope analizirao amandmane u mađarskom zakonodavstvu koji se odnose na programe seksualnog obrazovanja u školama i prezentovanje sadržaja u medijima i zaključio da su diskriminativni i da narušavaju međunarodne standarde u oblasti ljudskih prava. Na osnovu toga, ustavnopravni stručnjaci iz Venecijanske komisije zaključili su da su amandmani „suprotni obavezi Mađarske da osigura da obrazovni sistem pruži deci objektivne i nepristrasne informacije o rodnom identitetu i seksualnoj orijentaciji”. Izmene doprinose stvaranju pretećeg okruženja u kojem mladi iz LGBT populacije mogu biti izloženi maltretiranju i uznemiravanju, dodaje se u saopštenju. Stručnjaci su izrazili i žaljenje što su reforme zakona usvojene „na brzinu i bez konsultacija s civilnim društvom i opozicijom”.
Reakcija Viktora Orbana nakon što je Mađarska završila na sudu bila je burna. „Ovo je legalizovano huliganstvo. Stav Evropske komisije je sramotan”, kazao je tada mađarski premijer za državni radio i ponovio da Mađarska neće dopustiti LGBT aktivistima da „marširaju” po školama, jer su, kako je rekao, „nosioci seksualne propagande”.
Ovaj zakon je bio i jedan od razloga da Evropska komisija uskrati Mađarskoj korišćenje sredstava iz svojih fondova, što je teško pogodilo budžet ove zemlje. Nije pomogla ni mađarska žalba Evropskom sudu pravde, pa u Budimpeštu do danas nije stigao novac koji je bio predviđen za Mađarsku.
Iako se očekivalo da premijer Orban, suočen sa manjkom budžetskih sredstava, napravi izvesne ustupke kad je reč o spornom zakonu, on se na prilično oštar način osvrnuo i na to pitanje u svom nedavnom govoru o stanju nacije.
„Nije nas briga što je svet poludeo. Ne zanimaju nas odbojni hirovi nekih ljudi. Nije nas briga što Brisel koristi priliku da opravda i objasni neobjašnjivo. Ovo je Mađarska! I tu treba da bude najstroži sistem zaštite dece u Evropi”, rekao je.
Nekoliko dana nakon toga, posle višednevnog sastanka poslanika Fidesa, Mate Kočiš, šef poslaničkog kluba te stranke, potvrdio je da njihovi pravnici zaista rade na izradi još strožeg zakona. Prema Kočišu, „nasilna rodna propaganda ugrožava mađarsku decu, a pravo roditelja da zaštite svoju decu treba da bude prioritet”. Naglasio je da, prema stavu Fidesa, zaštiti dece moraju biti date zakonske garancije „koje filtriraju i isključuju ove pojave”. Ujedno je priznao da vlada očekuje žestoke nacionalne i evropske debate o novim predlozima Fidesa. „Klonite se naše dece jer će biti nevolja”, upozorio je Kočiš.
Izvor: Politika