Branka je narodna pevačica i prihvata je različita publika. U baru u kom nastupa okupljaju se radnici i akademici, politički različito opredeljene meraklije – od levice do desnice, od homofoba do LGBT populacije. Uz Branku je i Vladica devojka naprednih shvatanja, odrasla u Švedskoj. Ona probija tabue i često je meta predrasuda. Njih dve, naizgled potpuno različite, zajedno se predstavljaju na sceni, ostavljajući utisak iskrenog sestrinstva i osnažujući ljude u svom okruženju.
To je siže video instalacije „Štimung” koju su uradile umetnice Ivana Ivković i Marina Marković. Njihov program postavljen je onlajn na platformi Austrijskog kulturnog foruma „Na drugi pogled” gde je izloženo po 10 radova vizuelnih umetnika iz Srbije i Austrije. Autorke kažu da je spoj Branke i Vladice atipičan, ali autentičan.
– Međusobno razumevanje i podrška koju razmenjuju dve žene na sceni, ali i van nje, inspiriše i oslobađa, otvarajući prostor slobode gde je sa jasnom porukom nastao naš rad – ističu Ivana i Marina.
Na platformi je postavljena i instalacija „Sve moguće” Hane Štipl iz Austrije. Ona je u novinama i na internetu od 2005. godine prikupljala oglase Srpkinja i Austrijanki.
– Pogled na ove oglase otkriva nasilje masovnog oglašavanja. U pitanju je nuđenje samoeksploatacije. Postoji životna priča iza svakog od ovih oglasa, sa svim nesigurnostima i identitetskim promenama – istakla je autorka.
Dela ovih umetnica izabrana su na konkursu za radove koji ukazuju na koji način evropska društva posmatraju sebe i druge, kao i one kako se prevazilaze predrasude koje Austrijanci i Srbi imaju jedni o drugima uprkos, ili upravo zbog bliskih istorijskih odnosa. Pokretanjem onlajn platforme obeležava se 20 godina od osnivanja Austrijskog kulturnog foruma Beograd i 185 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa između Austrije i Srbije.
Marina Marković završila je studije slikarstva na FLU gde je na doktorskim studijama iz oblasti novih medija. Ivana Ivković stekla je međunarodno priznanje uglavnom problematizujući neslavne klasične uloge između žena i muškaraca u svojim crtežima i performansima.
Hana Štipl studirala je filozofiju, istoriju umetnosti i slikarstvo na bečkom Univerzitetu primenjenih umetnosti. Doktorirala je u oblasti teorije pejzaža.
Izvor: Politika