EU: Odnos Srbije prema Romima i LGBT populaciji izaziva zabrinutost


Od 2017. godine u Srbiji je ostvaren napredak i razvijene su dobre prakse u brojnim oblastima, ali neka pitanja i dalje izazivaju zabrinutost, poput odnosa prema Romima i LGBT populaciji i treba ih rešiti, navodi Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije (ECRI) u novom izveštaju koji je objavljen danas.

U saopštenju koje je dostavio Savet Evrope, Komisija je istakla da je s pozitivne strane diskriminatorski sadržaj je uklonjen iz udžbenika i nastavnog materijala i da su pokrenute inicijative čiji je cilj promovisanje ravnopravnosti LGBTI populacije na radnom mestu. U nekoliko prilika politički lideri i predstavnici javnih institucija osudili su govor mržnje.

Razvijen je program obuke za tužilaštvo za zločine iz mržnje i preduzete su posebne mere za diverzifikaciju policijskih snaga zapošljavanjem pripadnika manjinskih grupa.

ČITAJTE:  Proglašen dobitnik Nagrade Leposava Mijušković za 2024. godinu

Kako se navodi, u pogledu inkluzije Roma, izmene i dopune Zakona o zabrani diskriminacije iz 2021. pominju segregaciju kao težak oblik diskriminacije, a sveukupno je postignut napredak u obezbeđivanju boljeg pohađanja predškolskih i školskih ustanova romskih učenika. Dodaje se da je značajn napredak postignut u rešavanju pitanja nedostatka ličnih dokumenata za Rome.

Predrasude o LGBTI osobama ostaje široko rasprostranjena i ECRI je ukazao da vlasti treba da podnesu nacrt zakona o istopolnim zajednicama Narodnoj skupštini bez nepotrebnog odlaganja.

Vlasti treba da osiguraju da se nastave programi i udžbenici koji tretiraju pitanje LGBTI zajednice na osetljiv način.

Govor mržnje protiv Roma i etničkih manjina, LGBTI zajednice i migranata opstaje u političkom i drugom javnom diskursu.

Vlasti bi trebalo da ulože napor i osiguraju da se javne ličnosti uzdrže o govora mržnje i da osude upotrebu takvog govora.

ČITAJTE:  LGBT aktivista priveden na Aerodromu Beograd

Dodaje se da ostaje problem u pogledu ličnih dokumenata dostupnih za izbeglice i tražioce azila i ECRI preporučuje da vlast preduzmu dalje mere kako bi osigurale da se ovim ljudima daju odgovarajuća dokumenta.

Ističe se da je de fakto segregacija Roma u obrazovanju u relativnom porastu, a stopa pohađanja i završetka škole i dalje je daleko niža za romsku decu nego za opštu populaciju, te da vlasti treba da preduzmu odlučne mere da okončaju sve oblike takve segregacije.

Zakon o socijalnim kartama iz 2021. godine i njegova primena pokrenuli su ozbiljan pitanja o uticaju tog zakona na najranjivije grupe, posebno Rome.

Izvor: NIN


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.