Trans osobe u Srbiji među najugroženijima zbog korone


Ovo je vreme da se držimo zajedno, vreme da budemo solidarni jedni sa drugima, pa makar to bilo i u četiri zida, kažu iz Beograd Prajda koji ove nedelje organizuju Nedelju ponosa.
Zbog korone ove godine nema uobičajene Parade ponosa, ali će sve bit održano online.

– U ovakvim vremenima borba za naša prava ne sme da prestane, zbog toga smo odlučili da sve događaje iz Nedelje Ponosa održimo preko onlajn platformi, kako bismo sa jedne strane na najmanju meru sveli zdravstvene rizike, a sa druge strane, kako bismo omogućili svima koji iz zdravstvenih ili bilo kojih drugih razloga ne bi mogli uživo da prisustvuju događajima – kažu ispred Prajda za Noizz.

ČITAJTE:  Predsednica Gruzije odbila da potpiše diskriminatorni zakon o LGBT zajednici

Aktuelna epidemija samo je ogolila temeljne probleme sa kojima se kako LGBT+ zajednica tako i druge marginalizovane zajednice, suočavaju, te je solidarnost ono što je svima potrebno, kako bi uspešno prevazišli prepreke sa kojima se susreću. Ove godine slogan prajda je “Solidarni i u 4 zida”, aludirajući na to kako se uvek priča da LGBT populacija treba da bude samo u četiri zida, a eto danas je sve zatekla ista sudbina.

– Ovo je teška godina za sve, pa tako i za nas. Najviše su epidemijom pogođene trans osobe koje su ostale bez posla. To automatski znači da su ostali bez prihoda za svoje redovne terapije i kontrole, a zna se da ne bi trebalo da prave pauzu u transmisiji – objašnjavaju.

ČITAJTE:  Gruzija: Odobren anti LGBT zakon

Homofobija u manjim mestima

Ono što je posebno teško jeste to što su mnogi mladi pripadnici LGBT populacije morali zbog korone da napuste studentske domove ili iznajmljene stanove i vrate se u sredinu iz koje su pobegli kao neko ko nije prihvaćen.

– To su mladi ljudi koji su morali da se vrate svojim kućama u homofobične porodice, a to im stvara pritisak na mentalno zdravlje, što je jedan od gorućih problema – kažu iz Beograd prajd.

Zakon o istopolnom partnerstvu i dalje na čekanju

Pored problema sa novonastalom situacijom, Prajd se i dalje bavi pitanjima prava LGBT zajednice. Dok se jedan par u Hrvatskoj već izborio za pravo da postanu hraniteljska porodica, a u Crnoj Gori je izglasan Zakon o istopolnom partnerstvu, u Srbiji se i dalje tapka u mestu.

ČITAJTE:  Zemljama koje dozvoljavaju promenu pola zabranjeno usvajanje ruske dece

– Borimo se i dalje za naša prava i to da napokon postanemo vidljivi pred Zakonom. Nećemo odustati od toga ni po koju cenu, pa čak i onda kada nema šetnje. Sve naše aktivnosti mogu da se prate uživo na našoj Fejsbuk i Instagram stranici.

Izvor: Noizz.rs


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.