U Srbiji i svetu se obeležava Međunarodni dan ljudskih prava, kao podsetnik da svaki čovek ima pravo na život, slobodu i sigurnost, odnosna na ona prava koja su navedena i u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija.
U njoj se navodi da su svi ljudi jednaki bez obzira na nacionalnu, ideološku, socijalnu i kulturnu pripadnost. Što se tiče Srbije najugroženije grupe su Romi, žene, osobe sa invaliditetom, starije osobe i pripadnici LGBT populacije.
Ministar rada i socijalne politike Zoran Đorđević kaže da će Srbija u narednom periodu posebno raditi na unapređenju položaja etničkih manjina.
“Srbija treba da bude ponosna na sve ono što čini za manjine i mislim da pohvale koje dolaze iz Evrope, treba da nastavimo dalje i da kao društvo idemo ka tome da budemo još bolji”, poručio je Đorđević.
Kuburović: Napredak Srbije u ostvarivanju ljudskih prava
Srbija je dostigla viši nivo kada je reč o ljudskim pravima u odnosu na prethodne godine, rekla je srpska ministarka pravde Nela Kuburović povodom obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava.
Ona je za RTS rekla da je jedan od prioriteta Vlade Srbije unapređenje svih ljudskih prava, kao i da Srbija redovno dostavlja izveštaje svim relevantnim međunarodnim institucijama.
“U izveštajima međunarodnih organizacija ocenjuje se da je Srbija dostigla značajan napredak u odnosu na raniji period. Kada je reč o poglavlju 23, blizu 70 odsto traženog je ispunjeno”, rekla je Kuburovićeva.
Ona je podsetila da se od 1. juna u Srbiji primenjuje i Zakon protiv nasilja u porodici.
Mihajlović: Nema ljudskih prava bez poštovanja prava žena
Borba da sve marginalizovane i višestruko diskriminisane grupe građana i građanki budu prepoznate kao ravnopravni članovi našeg društva, da ravnopravno ostvaruju sva svoja prava i da imaju jednake mogućnosti za rad i razvoj odgovornost je svih nas, navela je Zorana Mihajlović u pisanoj izjavi.
Ona je, povodom obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava, istakla da 10. decembar treba svakoga da podseti da su ljudsko dostojanstvo i sloboda temelj za izgradnju modernog i razvijenog društva.
“Važno je da donosimo zakone i strategije, ali, još značajnije je da konkretnim merama omogućimo svima da se školuju, da rade, da sprečimo nasilje i da svako ima mogućnost da ostvari svoje potencijale. To se posebno odnosi na romsku nacionalnu manjinu u Srbiji i na višestruko diskriminisane i ranjive grupe žena, kao što su žene sa invaliditetom, žene na selu, samohrane majke i Romkinje”, rekla je Zorana Mihajlović.
Podsetivši da se danas završava i globalna kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama”, potpredsednica Vlade je istakla da se protiv nasilja nad ženama treba boriti tokom cele godine.
“Nema govora o ljudskim pravima ako su žene i devojčice žrtve nasilja. Ovo je ogroman problem celog društva i zahteva edukaciju, rad sa najmlađima, aktivnu ulogu porodice i škole. Moja poruka svima je da zaštitimo žene i ne okrećemo glavu pred nasiljem, jer ono nije privatna stvar”, kazala je Zorana Mihajlović.
Potpredsednica Vlade je zahvalila FK Crvena zvezda što se priključila kampanji, prepoznavši značaj borbe protiv rodno zasnovanog nasilja.
“Transparentom sa porukom ‘Stop nasilju nad ženama’ na utakmici protiv FK Keln, prvim takvim na jednom fudbalskom stadionu, Srbija je poslala svetu snažnu poruku podrške borbi protiv nasilja nad ženama”, rekla je potpredsednica Vlade.
Izvor: N1info
Zene imaju velika prava u Srbiji a treba da imaju manja prava.Ako mogu da rade u policiji i vojsci sto im ne daju da nose teske predmete i da podizu kante za smece .Zatim zenama se dozvoljava da nose haljine,suknje i pantalone a muskarci nose samo pantalone.Dakle muskarci imaju manja prava od zena.
Gde je bila jednakost muskaraca i zena kada su bili ratovi .Zasto su pozivali u rat samo muskarce .Streljali su za 1 Nemca 10 muskih glava a da je bilo jednakosti streljali bi 5 muskih i 5 zenskih glava.Zasto se tada zene nisu borile za jednakost .