Psihičkom nasilju izloženo 72 odsto LGBT osoba


Statistika pokazuje da je 72 posto LGBT populacije Srbije izloženo psihičkom nasilju i verbalnom uznemiravanju zbog svoje seksualne orijentacije ili rodnog identiteta, dok je 26 posto pretrpelo i fizičko nasilje.
Međutim, prema podacima MUP-a Srbije od 2012. do februara 2017. godine prijavljeno je ukupno tek 45 slučajeva zločina iz mržnje prema LGBT osobama”, istaknuto je danas u Kragujevcu, gde je, nakon Beograda i Niša, predstavljen izveštaj “Korak napred, nazad dva – uloga policije u jačanju prevencije i mehanizma zaštite od zločina iz homofobije i transfobije u Srbiji”.

Predsednica Udruženja “Da se zna” Dragoslava Barzut pojasnila je da pređašnji podaci pokazuju da, kad je ova problematika u pitanju, postoji siva statistika, i zbog toga treba nastojati da svi akteri načine protokole i procedure koje će dovesti do kažnjavanja nasilnika, “jer do danas nije doneta nijedna pravosnažna sudska presuda za delo počinjeno iz mržnje na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta”. Zbog toga je udruženje “Da se zna” kreiralo onlajn platformu za sigurno i anonimno prijavljivanje nasilja i diskriminacije, sa ciljem da se napadi na LGBT osobe procesuiraju, kao i da se osnaže i podstaknu da prijave takve slučajeve udruženje .

ČITAJTE:  Proglašen dobitnik Nagrade Leposava Mijušković za 2024. godinu

Potrebno je, pored ostalog, rečeno je juče u Kragujevcu, usvojiti akcioni plan za sprovođenje Strategije policije u zajednici, povećati transparentnost oficira za vezu i njihovih nadležnosti kako bi bili dostupniji LGBT osobama.

– Strategije i akcioni planovi ne smeju ostati mrtvo slovo na papiru i grad Kragujevac kao odgovorna lokalna samouprava ima lokalnu mrežu za zaštitu LGBT osoba i prevenciju diskriminacije – naglasila je članica kragujevačkog Gradskog veća Gordana Damnjanović, napominjući da se prevencija diskriminacije praktikuje u skoro svim oblastima, odnosno u zdravstvu, socijali, obrazovanju, verskoj zajednici i političkim subjektima.

Međutim, prema podacima MUP-a Srbije od 2012. do februara 2017. godine prijavljeno je ukupno tek 45 slučajeva zločina iz mržnje prema LGBT osobama”, istaknuto je danas u Kragujevcu, gde je, nakon Beograda i Niša, predstavljen izveštaj “Korak napred, nazad dva – uloga policije u jačanju prevencije i mehanizma zaštite od zločina iz homofobije i transfobije u Srbiji”. Predsednica Udruženja “Da se zna” Dragoslava Barzut pojasnila je da pređašnji podaci pokazuju da, kad je ova problematika u pitanju, postoji siva statistika, i zbog toga treba nastojati da svi akteri načine protokole i procedure koje će dovesti do kažnjavanja nasilnika, “jer do danas nije doneta nijedna pravosnažna sudska presuda za delo počinjeno iz mržnje na osnovu seksualne orijentacije ili rodnog identiteta”. Zbog toga je udruženje “Da se zna” kreiralo onlajn platformu za sigurno i anonimno prijavljivanje nasilja i diskriminacije, sa ciljem da se napadi na LGBT osobe procesuiraju, kao i da se osnaže i podstaknu da prijave takve slučajeve udruženje . Potrebno je, pored ostalog, rečeno je juče u Kragujevcu, usvojiti akcioni plan za sprovođenje Strategije policije u zajednici, povećati transparentnost oficira za vezu i njihovih nadležnosti kako bi bili dostupniji LGBT osobama. – Strategije i akcioni planovi ne smeju ostati mrtvo slovo na papiru i grad Kragujevac kao odgovorna lokalna samouprava ima lokalnu mrežu za zaštitu LGBT osoba i prevenciju diskriminacije – naglasila je članica kragujevačkog Gradskog veća Gordana Damnjanović, napominjući da se prevencija diskriminacije praktikuje u skoro svim oblastima, odnosno u zdravstvu, socijali, obrazovanju, verskoj zajednici i političkim subjektima.

ČITAJTE:  Uži izbor za Nagradu “Leposava Mijušković” za 2024. godinu
Izvor: Danas

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.