Nasilje i diskriminacija su i dalje dominantni problemi LGBTI osoba u Srbiji, ukazao je zaštitnik građana Zoran Pašalić uoči Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, 17. maja.
Naveo je da LGBTI osobe i dalje nisu dovoljno zaštićene, da se njihova prava krše usled ukorenjenih predrasuda i stereotipa.
Diskriminacija prema LGBTI ima mnogo oblika, od zlostavljanja u školama, pri zapošljavanju i napredovanju na poslu, preko postupanja policije, čak i prilikom obraćanja zdravstvenim ustanovama.
“Zato je naša osnovna obaveza da radimo na podizanju svesti društva o pravima LGBTI osoba preko edukacije mladih”, naveo je Pašalić i dodao da je isto toliko važno prosvećivanje nastavnog osoblja, policije, sudija, tužilaca, građana, jer celo društvo mora da se uključi u zaštitu i unapređenje prava osoba drugačije seksualne orijentacije.
Zaštitnik podseća da nije obezbeđeno puno ostvarivanje prava tih osoba putem pravnog uređenja životnih zajednica i pravnih posledice prilagođavanja (promene) pola i rodnog identiteta, pravila ponašanja i sankcije za nosioce javnih funkcija za neprimeren govor o LGBTI osobama, a izostaje i mreža usluga za LGBTI osobe, posebno mlade, decu i one bez doma, jer su ih porodice odbacile.
Na Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (IDAHO/T) sutra će u 12 sati biti razvijena zastava duginih boja na zgradi Zaštitnika građana.
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije je 17. maja, na dan kad je 1990. godine homoseksualnost uklonjena iz Međunarodne klasifikacije bolesti Svetske zdravstvene organizacije.
Izvor: N1info