Ministarstvo koriguje osporene publikacije o seksualnom nasilju


Pod pritiskom dela javnosti Ministarstvo prosvete odlučilo je da povuče iz upotrebe obrazovne pakete za učenje o temi seksualnog nasilja nad decom, koji su ranije prosleđeni predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama.

“Nakon analize materijala od strane stručnih službi Ministarstva donet je zaključak da se obrazovni paketi koriguju kako bi se prilagodili uzrastu dece i kulturi i tradiciji naroda koji žive na teritoriji Srbije. Nakon toga, obrazovni paketi će biti prosleđeni školama kao pomoćno sredstvo pripreme za rad sa decom”, rečeno je Danasu u Ministarstvu prosvete.

Obrazovni paketi su danima na udaru kritika dela javnosti, koja tvrdi da se njima na mala vrata uvodi seksualno obrazovanje u obdaništa i škole, praćeno podstrekivanjem dece na homoseksualne odnose, da su sadržaji obrazovnih paketa neprimereni uzrastu dece i učenika, suprotni našoj tradiciji, da zadiru u porodične odnose…

Posebno je apostrofiran deo iz priručnika za predškolske ustanove, namenjen deci od tri do pet godina, u kojem se, po mišljenju kritičara, pojam dodirivanja koristi prvenstveno u seksualnom smislu. Sporan je i deo priručnika za učenike osnovnih i srednjih škola koji nosi naziv “Sve što ste oduvek želeli da saznate o seksualnosti, a niste imali prilike da pitate”, u kojem se objašnjava šta je i kako se koristi ženski kondom, da li je masturbacija štetna, kakav je osećaj pri orgazmu, opisuje se francuski poljubac, šta je oralni i analni seks… Kritičari negoduju što se teme koje nemaju veze sa seksualnim nasiljem nalaze u ovoj publikaciji, dok autori objašnjavaju da je pomenuto poglavlje nastalo na preporuku nastavnica biologije, a da su najčešće postavljena pitanja prikupljena od učenika i učenica sedmog i osmog razreda.

ČITAJTE:  Film Marčelo moj Kristofa Onorea otvara 16. Merlinka festival

Obrazovni paketi su nastali kao proizvod prve Nacionalne studije o društvenom problemu seksualnog zlostavljanja dece u našoj zemlji, rađene tokom školske 2014/2015. godine. Ona je pokazala veoma zabrinjavajuće podatke da na uzrastu od 10 do 18 godina u svakom školskom odeljenju u Srbiji postoje četiri deteta koja su preživela određeni vid seksualnog nasilja, a da od dve trećine dece koja ispričaju odraslima šta im se dogodilo, više od polovine odraslih ne preduzme ništa.

Naš list je nekoliko puta pokušao da nađe sagovornike u Ministarstvu prosvete i Incest trauma centru, koji su zajednički pripremili obrazovne pakete, ali niko nije bio raspoložen za razgovor.
Umesto toga iz Ministarstva nam je prosleđen odgovor u kojem se, pored informacije da će obrazovni paketi biti korigovani, navodi da smo svedoci raznih oblika nasilja nad decom, incesta, pedofilije, sve većeg broja maloletničkih trudnoća, prekida trudnoća sa trajnim posledicama, te da se kad se govori o obrazovnim paketima mora imati u vidu važnost njihovog cilja, a to je prevencija i zaštita dece od nasilja.

ČITAJTE:  Prajd info centar u Beogradu prestaje sa radom

“Obrazovni paketi koje je Grupa za zaštitu od nasilja i diskriminacije prosledila školama predstavljaju predlog pomoćnog materijala za rad nastavnika i vaspitača. Reč je o materijalima koji su prisutni u evropskim obrazovnim sistemima, i utemeljeni su u sve ono što je Republika Srbija potvrdila potpisivanjem Konvencije Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja dece, i što je preuzela kao obavezu na osnovu odredbi ‘Lanzarot’ konvencije”, navode u Ministarstvu prosvete.

Juče se saopštenjem oglasila i Unija sindikata prosvetnih radnika, koja tvrdi da je uvođenje seksualnog vaspitanja pod vidom borbe protiv seksualnog nasilja neprimeren postupak Ministarstva prosvete. Unija je zatražila hitno uklanjanje obrazovnih paketa iz našeg školskog sistema i otvaranje javne rasprave u koju će biti uključeni sindikati, Nacionalni prosvetni savet i pojedinci koji se ovom temom bave.

ČITAJTE:  Zabrana istopolnih brakova u Japanu nije ustavna

Izvor: Danas


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.