Homofobija – način da se zadrži moć


Ruska istoričarka Irina Roldugina u intervjuu za DW, govori o razlozima nastanka homofobije u Rusiji i o tome zašto je ona i dan-danas prisutna u ruskom društvu.DW: Gospođo Roldugina, kako je došlo do toga da je u Rusiji toliko raširena netolerancija prema homoseksualcima?

Irina Roldugina: Homofobija je veoma kompleksan fenomen. Ima veoma mnogo uzroka i zavisi od mnogih faktora. Kada se uporedi period srednjeg veka i rano novo doba u Rusiji sa tadašnjom Evropom, može se zaključiti da je Evropa bila mnogo više homofobična. Krajem 19. i početkom 20. veka, u Rusiji nije postojala smrtna kazna za seks među muškarcima, niti je dolazilo do ogromnih skandala i senzacionalnih sudskih procesa kao u Evropi. Tu bi se trebalo prisetiti slučaja Oskara Vajlda. Međutim, iz ovoga ne bi trebalo zaključiti da je Rusija nešto posebno tolerantna. U udaljenim krajevima zemlje, tada jednostavno nije postojala mogućnost za kontrolu. Prema mom mišljenju, današnja homofobija u Rusiji počela je da se razvija u vreme Staljina. Ona je usko povezana sa zarobljeničkim logorima i hijerarhijom koja je postojala iza bodljikave žice; kada su ljudi, pri dolasku u gulage, najpre bili izloženi nasilnom kontaktu sa osobama istog pola.

ČITAJTE:  Zaštita magazina Optimist od napada na slobodu govora i štampe

Kako se Staljin ophodio prema homoseksualcima?

Staljin je 1934. godine ponovo uveo član zakona kojim se kažnjava seks među muškarcima. Zabranio je abortuse i otežao proces razvoda. Ono što je posebno interesantno jeste da je, za razliku od tada otvorene i jake kampanje protiv abortusa, uvođenje tog člana zakona koji zabranjuje seks među muškarcima, prošlo potpuno neopaženo. Homoseksualci u Moskvi i Lenjingradu masovno je hapsila sovjetska tajna policija. S druge, sovjetska država tridesetih godina i nakon toga, nije sebi postavljala za cilj da istrebi sve homoseksualce, niti da ih stavi u logore, kao što je to bilo u nacističkoj Nemačkoj. Na homoseksualnost se gledalo samo kao na još jednu polugu koju je trebalo staviti pod pritisak. To su sovjetski režim, ali i KGB, u velikoj meri iskoristili da bi ucenjivali strane diplomate i studente, ili da bi im uskratili pravo boravka u Rusiji. U Sovjetskom Savezu kazna protiv lezbejki nije postojala, ali homoseksualnost među ženama jeste smatrana za bolest. Lezbejke su bile prisiljavane na lečenje i bile su odbačene od društva.

ČITAJTE:  Ruska striming platforma kažnjena zbog "LGBT propagande"

Nakon raspada Sovjetskog saveza, u Rusiji su 1993. godine homoseksualni odnosi među odraslima legalizovani. Predsednik Vladimir Putin nije uveo kaznu za seks među muškarcima. Ipak, da li uočavate nekakvu paralelu po tom pitanju između Putina i Staljina?

Iako Putin nije uveo takvu odredbu, on ipak dozvoljava da se država vodi sličnom logikom. Trenutni Zakon protiv „Gej propagande“ sadrži poruku da je homoseksualnost nešto kriminalno i bolesno. Čovek bi svoju homoseksulanost trebalo da krije i da se nje stidi. Prema nekim izvorima, broj zločina iz mržnje prema homoseksulacima se povećao. Ipak neke sveobuhvatne statistike o tim krivičnim delima u Rusiji ne postoje. Kao prvo, ta krivična dela retko se javno objavljuju, a kao drugo, policija u napadima na homoseksualce često ne uočava nikakav motiv „iz mržnje“. Sa tim zakonom se želi da se društvo polarizuje i da se tako brendiraju društvene grupe „nižeg ranga“ i njihove vrednosti. Niske pobude i najniži instinkti stavljaju se pod kapu „tradicionalnih vrednosti“ i suprotstavljaju najosetljivijim grupacijama društva. Homofobija je za državu samo praktičan način da proširi mržnju.

ČITAJTE:  Zeleno-levi front uputio Skupštini Predlog zakona o građanskom partnerstvu

Svetska zdravstvena organizacija je 17. maja 1990. godine precrtala homoseksualnost sa spiska bolesti. Zašto je, uprkos tome, u Rusiji još uvek u tolikoj meri prisutna homofobija?

Osnovna svrha homofobije jeste širenje mržnje i to ponekad u zastrašujućim oblicima. Ali protiv toga se ipak može boriti. Ona nije „data od Boga“. U Holandiji se nekada homoseksualni kontakt kažnjavao smrću. U SAD, gde su danas dozvoljeni istopolni brakovi, nema naznaka da je zemlja „na ivici pakla“. Baš suprotno, društvo je življe i slobodnije. Mislim da bi u Rusiji, da nema homofobičnog huškanja, policija bila profesionalnija i manje korumpirana, a škole više usmerene na otvoreniju edukaciju. Tada u ruskom društvu ne bi bilo ni govora o homofobiji, već o homoseksualnosti kao nečemu sasvim normalnom. Mi u Rusiji imamo posebnu državnu moć i vlast, a mržnja je jedan idealan način da ta moć zadrži svoje pozicije.

Irina Roldugina je ruska istoričarka. Radi kao docentkinja za istoriju na Višoj školi za ekonomiju u Moskvi, na jednom on najvećih ruskih univerziteta.

Izvor: Deutsche Welle


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.