Kako je đački crtež izazvao agresiju i homofobiju u Inđiji


Da izložba likovnih radova đaka osnovne škole povodom Međunarodnog dana tolerancije može da bude razlog za sukobe, netoleranciju i uvrede, pokazalo se na primeru Osnovne škole “Petar Kočić” iz Inđije.

Kao i dosta puta do sada, povod za sukobe su bila prava LGBT osoba odnosno njihovo predstavljanje na delu crteža. U pitanju je bio deo školske postavke povodom 16. novembra, Međunarodnog dana tolerancije.

Kako za N1 kaže Svetlana Pešut, doskorašnja direktorka škole „Petar Kočić“ iz Inđije, u pitanju je izborni predmet „Vrline i vrednosti kao životni kompas“, a da je u okviru predmeta i poštujući taj dan, učiteljica zadala deci da kod kuće naprave narativni, literararni ili likovni rad o tome šta misle da je tolerancija.

„Deca su se zatim organizovala u grupe i tri devojčice koje su odlični đaci su odlučile da prave plakat. Na njemu se vide osoba sa invaliditetom, zatim ljudi različite boje kože, simboli različitih vera, dva dečaka i dve devojčice koje se drže za ruke, dok u uglu piše – gej je ok“, kaže Pešut.

ČITAJTE:  Da li je Beograd Prajd 2024. najveći do sada?

Kako navodi Pešut, plakati su postavljeni par dana pre 16. novembra. Jedan roditelj je primetio crtež, fotografisao je samo taj deo rada i prosledio lokalnim stranicama na društvenim mrežama.

„Tada se podigla halabuka. Napadani su učitelji da promovišu gej populaciju, da su instruisali decu, da treba smeniti direktora, nastavnicu… Bilo je nenormalno mnogo negativnih komentara. Najviše me uznemirio jedan gde je pisalo da treba „polomiti bojice i noge onome ko je nacrtao“. Srećom je izbrisan posle, ali sam bila šokirana“, navodi naša sagovornica.

Pešut kaže da je većina u komentarima pogrešno doživela akciju kao promociju LGBT populacije, iako je očigledno da je u pitanju deo jednog rada, a da su promovisani razni oblici tolerancije.

ČITAJTE:  Muškarac izboden ispred kluba „Mistik“ u Beogradu

Sutradan se, kako dodaje, javila i lokalna pravoslavna crkva. U pitanju je sveštenik – inače, roditelj učenika škole, koji je poslao dopis, ali nije nastupio kao roditelj već je u ime crkve.

„Srećom, nije napadao i vređao, tražio je objašnjenje sa kojom dozvolom se izvodi programi“, kaže naša sagovornica.

Agresija i prema autorkama
Pešut dodaje da je došlo dotle da je morala da reaguje i škola.

U saopštenju je pojašnjeno o čemu se radi, a nastavnici su izdvojili ono poražavajuće – bes, mržnju, netrpeljivost i agresiju koju su drugi učenici usmerili ka autorima panoa, „ka drugim učenicima koje se po nečemu razlikuju“.

„Ljutnja, bes, netrpeljivost nisu emocije koje su u dečjoj prirodi, to su projekcije odraslih na njih. Naši učenici su u procepu bez jasnog kompasa, jer ih roditelji uče da poštuju nastavnike i učitelje, a javno pozivaju na linč istih. Porazno je da smo se opet našli u suprotnim taborima sa roditeljima, a znamo da je u najboljem interesu decu da budemo ujedinjeni“, navedeno je u saopštenju škole u kome je zaključeno da su nastavnici usredređeni na stvaranje zajednice u kojoj učenici mogu da razvijaju osećaj „poštovanja prema svakom, bez obzira na razlike u mišljenjima, vrednostima ili identitetima“.

ČITAJTE:  Zabrana istopolnih brakova u Japanu nije ustavna

Prema Zakonu o sprečavanju diskriminacije “izazivanje i podsticanje neravnopravnosti, mržnje i netrpeljivosti po osnovu nacionalne, rasne ili verske pripadnosti, jezika, političkog opredeljenja, pola, rodnog identiteta, seksualne orijentacije i invaliditeta i starosnog doba spada u oblike teške diskriminacije“.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.