Premijer Velike Britanije Riši Sunak izvinio se zbog tretmana gej veterana, rekavši da je prethodna zabrana LGBTQ+ osobama da služe u vojsci Ujedinjenog Kraljevstva bila “užasan neuspeh britanske države”.
Izvinjenje dolazi nakon objavljivanja izveštaja u kome se navodi da su stotine, a možda i hiljade veterana otpuštane ili na neki način diskriminisane na osnovu zvanične zabrane homoseksualnosti u oružanim snagama Velike Britanije koja je važila do 2000. godine.
„Kao što se jasno navodi u današnjem izveštaju, u tom periodu mnogi su pretrpeli najstrašnije seksualno zlostavljanje i nasilje, homofobno maltretiranje i uznemiravanje, sve dok su hrabro služili ovoj zemlji“, rekao je Sunak parlamentu. „Danas, u ime britanske države, izvinjavam se.“
U izveštaju, čiji je autor penzionisani viši sudija Terens Eterton, prikupljeni su dokazi od više od 1.100 veterana. Dokumentovani su efekti onoga što je nazvao „nerazumnom politikom homofobne netrpeljivosti u našim oružanim snagama“.
Neke od žrtava su sebi oduzele život, dok su druge pokušale samoubistvo, navodi se u izveštaju.
Svedočenja veterana „daju šokantne dokaze o kulturi homofobije i maltretiranja, ucene i seksualnih napada, nasilnih istraga o seksualnoj orijentaciji i seksualnim preferencijama, sramotnih medicinskih pregleda, uključujući terapiju konverzije“.
Neke žrtve su rekle da su im oduzete ili uskraćene medalje na koje su imale pravo, ili da su izgubile prava na penziju nakon otpuštanja.
„Preživeli su čekali najmanje 23 godine na priznanje onoga što su pretrpeli, na pravdu i restituciju“, dodaje se.
Izveštaj takođe preporučuje da se žrtvama isplati novčana kompenzacija, čak i ako su rokovi za parnicu istekli.
Ministar odbrane Ben Volas rekao je da se vlada složila da bi trebalo da postoji finansijska nadoknada za oštećene, ali nije izneo više detalja.
Zabrana homoseksualnosti je napuštena 2000. godine, kada je Evropski sud za ljudska prava presudio u korist četiri službenika koji su bili pod istragom, a zatim otpušteni zbog svoje seksualnosti.
Izvor: N1