Osnovana Privredna alijansa za ravnopravnost


Kao u gotovo svim oblastima života, LGBTQI+ osobe nisu pošteđene diskriminacije i drugih oblika nedopustivog postupanja ni na tržištu rada i zapošljavanja. Prema podacima Godišnjeg LGBTQI+ istraživanja koje sprovodi Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS, čak 46% LGBTQI+ zaposlenih doživelo je emocionalno nasilje na radnom mestu koje uključuje uvrede, širenje glasina i pretnje, dok je zapanjujućih 9% doživelo nasilje.

Jednako zabrinjava podatak da je čak 94% LGBTQI+ zaposlenih uverenja da kompanije i relevantne institucije ne mogu da ih zaštite od diskriminacije na radu, navodi IDEAS.

Kako bi se stvorilo pravednije i bezbednije radno okruženje za sve zaposlene, uključujući i LGBTQI+ osobe, organizacija Centar za istraživanje i razvoj društva IDEAS u saradnji sa kompanijom IKEA osnovale su Privrednu alijansu za ravnopravnost.

ČITAJTE:  Film Marčelo moj Kristofa Onorea otvara 16. Merlinka festival

Vodeće kompanije posvećene izgradnji bezbednog, pravičnog i na jednakosti zasnovanog poslovnog okruženja i društva u celosti okupile su se sa ciljem ujedinjenja srpske privrede oko jedne od najvažnijih vrednosti uspešnih ekonomija – jednakih mogućnosti.

Privredna alijansa za ravnopravnost predstavlja prvu inicijativu ovog tipa u regionu, navodi IDEAS. Kako navode, koristeći ekonomske procese, i kapacitete privrede, iniciraće, razvijaće i podržavaće procese i promene koji štite dostojanstvo i obezbeđuju ravnopravnost LGBTQI+ građana i građanki, kako na radu tako i u društvu.

U saopštenju se navodi da Alijansa okuplja kompanije koje predstavljaju pokretače srpske ekonomije, kao i lidere visokokonkurentnih i inovativnih industrija: od najvećih privatnih poslodavaca, preko finansijskog, farmaceutskog i trgovinskog, do IT sektora.

Ostvarivanje ciljeva Alijanse sprovodiće se kroz preduzimanje konkretnih mera kao što je usvajanje LGBTQI+ inkluzivnih politika u kompanijama. Takođe, ciljevi uključuju i razvoj i poboljšanje internih mehanizama zaštite od diskriminacije, različite sisteme podrške, edukaciju zaposlenih, kao izagovaranje i promociju ravnopravnosti ka poslovnim partnerima i društvu.

ČITAJTE:  Kako je đački crtež izazvao agresiju i homofobiju u Inđiji

Na ovaj način, kako se ističe, kompanije će osigurati da se svi zaposleni osećaju bezbedno i prihvaćeno na svom radnom mestu, bez straha od posledica zbog svoje seksualne orijentacije, rodnog identiteta ili nekog drugog ličnog svojstva.

Iz IDEAS-a navode da je članstvo u Privrednoj alijansi za ravnopravnost otvoreno za sve kompanije, bez obzira na veličinu i sektor u kojem posluju. Zajednički imenitelj, međutim, mora da im bude želja da promene ili unaprede način svog poslovanja, koji podrazumeva beskompromisnu zaštitu dostojanstva svih zaposlenih.

Prihvatanjem memoranduma „Da ja budem ja“, koji definiše najvažnije tačke koje zagovara Alijansa, kompanije će se upustiti u proces unapređenja poslovanja u domenu jednakih šansi, ravnopravnosti i inkluzije LGBTQI+ građana i građanki, navodi se.

ČITAJTE:  Prajd info centar u Beogradu prestaje sa radom

Memorandum ističe da kompanije treba da obezbede pravične i inkluzivne procese rada i osiguraju zabranu diskriminacije prilikom zapošljavanja i na radu. Takođe,

naglašava da kompanije obezbeđuju jednake šanse za napredovanje i profesionalni razvoj, poštuju privatnost svojih zaposlenih, ali i zagovaraju jednakost u društvu kroz jasne i konkretne mere, navodi IDEAS.

Izvor: N1


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.